Černý Jaroměř - Cerny Seed - semena, výsevy, osiva

ENG RU CZ
O NÁS - Historie firmy „Černý“
Firma „Černý“ byla založena v roce 1859 Ferdinandem Hlaváčkem. Od roku 1928 se začali pokračovatelé rodinné zahradnické tradice František Černý a Marie Černá specializovat na šlechtění a výrobu osiv, především petúnií a begónií. První původní odrůdu, petúnie s názvem „Karkulka“, uvedli na trh v roce 1934. František a Marie Černí vyšlechtili celou řadu klasických, nehybridních odrůd a podařilo se jim prosadit se v konkurenci zavedených německých firem.

V roce 1960 byla firma znárodněna a stala se na dlouhou dobu součástí státního podniku „Sempra“. Rodinnou tradici v této době rozvíjela další generace šlechtitelů Ing. Jan Černý a Alenka Černá. S jejich jmény se pojí vznik prvních hybridních odrůd begónií (1959) a petúnií (1960) v naší republice. Postupně vyšlechtili špičkový sortiment hybridních odrůd petúnií, převislých hlíznatých begónií a begónií semperflorens.

V roce 1991 byl podnik v rámci restitucí navrácen rodině Černých a navázal úspěšně na předešlou tradici. Šlechtění květin zasvětil svůj život i zástupce další generace – RNDr. Jan Černý, který vyšlechtil řadu moderních hybridních odrůd begónií a petúnií. V současné době v podniku pracují a řídí ho jeho dva synové – PhDr. Jan Černý a Bc. Jakub Černý. Zárukou kvality vyráběných osiv je kolektiv zkušených pracovníků, z nichž někteří pracují ve firmě i více než 25 let.

Firma je dnes vysoce specializovaným šlechtitelským a semenářským podnikem. Prakticky každoročně uvádí na trh nové odrůdy. Vyráběná osiva jsou s úspěchem distribuována do celého světa.

Od roku 1934 zde bylo vyšlechtěno více než 120 původních odrůd petúnií, begónií, bramboříků, konvalinek a dalších druhů květin. Odrůdy vyšlechtěné v Jaroměři obdržely celou řadu medailí na mezinárodních výstavách a třikrát byly oceněny cenou „Novitas Olomucensis“. Nejdůležitější je však skutečnost, že si po celou dobu udržely oblibu u zahradníků i milovníků květin.

Cerny Jaromer   Cerny Jaromer   Cerny Jaromer   Cerny Jaromer
Ferdinand Hlaváček František Černý František Černý a jeho žena

František a Marie Černí

Cerny Jaromer Cerny Jaromer Cerny Jaromer Cerny Jaromer
František a Jan Černý Alenka Černá Jan Černý
uprostřed Jan Černý starší,
nalevo jeho syn Jan,
vpravo jeho syn Jakub
 
  Copyright © 2017 Černý - Všechna práva vyhrazena Úvod   |   O nás   |   Osiva   |   Výsevy   |   Návody   |   Kontakt   |    Černý Facebook
  Webdesign a programování Licker.cz