Černý Jaroměř - Cerny Seed - semena, výsevy, osiva

CHIN ENG RU CZ
TECHNOLOGIE PĚSTOVÁNÍ
Viola x wittrockiana
Cats® F1


Použití:
Pro záhonové výsadby, smíšené výsadby do nádob, pro výsadby do truhlíků a mís.

Stanoviště:
slunce – polostín

Výška rostlin:
10–15 cm

Kultivační doba:
Pro podzimní prodej: 12–14 týdnů.
Pro jarní prodej: 27–28 týdnů.

Termín výsevu:
Pro podzimní kvetení: začátek až polovina července – kultivace pokud možno co nejchladnější; pro časný jarní výkvět (ve skleníku, mrazuprostá kultivace při 2–5 °C) od konce srpna do poloviny září.

Pro časný jarní výkvět (foliový tunel bez temperování): začátek srpna až začátek září.

Výsev:
1 semeno do buňky sadbovače.

Podmínky klíčení*:
Stadium I–II: 2–3 týdny při 15–18 °C, Stadium III–IV: 2–3 týdny 12–16 °C. Výsevy zlehka zasypat vermikulitem nebo perlitem a udržovat rovnoměrně vlhké. Poté, co se objeví děložní lístky, omezíme vlhkost substrátu, výsevy však nesmí vyschnout. Ve stadiích I a II přistiňovat. Teploty nad 18 °C zpomalují klíčení.

Hrnkování:
Následuje 4–6 týdnů po výsevu; po jedné rostlině do květináčů o průměru 8–10 cm nebo do pěstebního sadbovače (PACK). Ve větších květináčích je možné lépe regulovat rovnováhu vody a živin.

Substrát:
Kyprý dobře propustný substrát, hodnota EC by neměla přesáhnout 1,5, pH 5,5–5,8.

Teploty:
10–15 °C, kultivovat při co nejchladnějších podmínkách. Regulací teploty na nižší úrovni a kultivací na světlém stanovišti se docílí kompaktních rostlin. Teploty nad 12 °C způsobují vytahování rostlin. V zimních měsících je vhodné udržovat ve skleníku 2–5 °C; nebo umístění venku po přikrytí netkanou textilií.

Hnojení:
Nižší potřeba živin. Týden po přesazení začít hnojit jednou týdně s 100–150 ppm N (hnojivem 20-10-20, případně 15-5-15 dle pH substrátu). Příliš vydatné hnojení dusíkem způsobuje problémy s kompaktností rostlin. Brzy na jaře jako prevenci proti nedostatku Fe použít 1–2× hnojivo s cheláty Fe.

Regulace růstu:
V případě potřeby použít postřik 0,2–0,3 % B-Nine, použití CCC (Stabilan 850 SL) je taktéž možné – v koncentraci 0,05 %.

* Stadia klíčení (od výsevu až po hotové mladé rostliny)

Stadium I:    Začíná prorůstáním kořínku osemením. Kořínky se dotknou substrátu. Končí plně rozvitými děložními listy.
Stadium II:   Výchozím bodem jsou plně vyvinuté děložní listy. Končí plně vyvinutým pravým listem, resp. párem listů.
Stadium III:  Plně vyvinutý pravý list, resp. listový pár až do etapy, ve které je již 80 % mladých rostlin ve stavu, kdy jsou vhodné k prodeji.
Stadium IV: Všechny mladé rostliny jsou vhodné k prodeji. Toto stadium trvá cca 7 dnů.

Kultivační doporučení jsou založena na sledování při podmínkách střední Evropy. Nejsou tedy univerzálně aplikovatelná.

Kultivační pokyny a doporučení uvedené v katalogu a na internetových stránkách www.cernyseed.cz jsou pouze základní informací pro pěstování jednotlivých rostlinných druhů. Kultivační doby a postupy se budou lišit u jednotlivých pěstitelů v závislosti na podmínkách kultivace. Doporučené aplikace regulátorů růstu a chemických přípravků mají pouze informativní charakter. Před aplikací přípravků je každý povinen se seznámit s pokyny uvedenými na etiketě aplikovaného přípravku a dodržet veškeré zákonné podmínky pro jeho aplikaci. Firma Černý nenese žádnou zodpovědnost za případné škody vzniklé aplikací těchto pokynů a doporučení.

Černý
Husova 139, 551 01 Jaroměř, Česká republika

tel.: +420 491 812 312 / fax: +420 491 815 390 / e-mail: cerny@cernyseed.cz
www.cernyseed.cz / www.facebook.com/cernyseed
 
  Copyright © 2022 Černý Seed .s.r.o. - všechna práva vyhrazena Úvod   |   O nás   |   Osiva   |   Výsevy   |   Návody   |   Kontakt   |    Černý Facebook
  Webdesign a programování Licker.cz